Program szkoły rodzenia realizowany jest w trakcie SIEDMIU DWUGODZINNYCH spotkań (grupowych lub indywidualnych) 


Pierwsze Spotkanie: Poznaj swoje ciało!

Podczas pierwszego spotkania stawiamy na stworzenie rodzinnej atmosfery  i dostarczenie maksymalnie kompleksowej informacji na temat przebiegu ciąży, tego jak wpływa ona na Twoje ciało oraz czego możesz się w tym czasie spodziewać. Poznasz ćwiczenia rozciągające i oddechowe. Nauczę Cię technik relaksacyjnych oraz sposobów, dzięki którym możesz utrzymywać aktywny kontakt z dzieckiem jeszcze przed porodem. Odpowiem na wszystkie pytania dotyczące dalszych kroków programu i wysłucham Twoich oczekiwań wobec Szkoły Rodzenia.

Drugie spotkanie: Przebieg porodu

Na drugim spotkaniu dowiesz się, jak przebiega pierwszy i drugi okres porodu. Poznasz rytm i tempo porodu. Wyjaśnię, jaki wpływ na emocje mają hormony i jak nie zaburzać naturalnego przebiegu mechanizmu porodu. Powtórzysz poznane na poprzednich zajęciach ćwiczenia relaksacyjne i rozciągające oraz dowiesz się jeszcze więcej o świadomym oddychaniu w trakcie porodu.

TRZECIE spotkanie: NA SALI PORODOWEJ (ZAJĘCIA W SZPITALU)

Trzecie spotkanie to zwiedzanie porodówki i oswojenie z salą porodową. Dowiesz się krok po kroku, jak przebiega przyjęcie do szpitala.  Pokażę Ci, jak wyglądają sale porodowe w Kociewskim Centrum Zdrowia w Starogardzie Gdańskim, w jaki sposób korzystać z drabinek, worka sako, piłki, łóżka porodowego i pozostałego wyposażenia dostępnego na porodówce. Zrobimy przegląd torby, którą weźmiesz ze sobą do szpitala.

CZWARTE spotkanie: Poród aktywny! (warsztaty)

Podczas czwartego spotkania skupimy się na praktycznych ćwiczeniach, które pomogą Ci podczas porodu. Dowiesz się, co to znaczy poród aktywny oraz jakie są farmakologiczne i niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu. Będziemy uczyć się prawidłowego oddychania, poznasz najlepsze pozycje dla matki i dziecka. To ważne zajęcia także dla osoby towarzysząca, która lepiej pozna swoją rolę oraz dowie się, jak może Ci pomóc podczas porodu. Porozmawiamy też o cesarskim cięciu.

PIĄTE spotkanie: Karmienie piersią

Podczas tego spotkania poznasz zalety naturalnego karmienia wraz ze wszystkimi istotnymi informacjami na ten temat. Przybliżę Ci wskaźniki skutecznego karmienia, pozycje do karmienia oraz metody ściągania pokarmu. Omówimy także ewentualne problemy związane z laktacją, a także nauczę Cię masażu, który zapobiega kolkom niemowlęcym.

SZÓSTE spotkanie: Dziecko jest na świecie – i co dalej?

(warsztaty)

Im lepiej przygotujecie się do tego momentu, tym łatwiej będzie Wam cieszyć się chwilami z nowym członkiem Waszej rodziny. Dlatego podczas szóstego spotkania omówimy i przećwiczymy najważniejsze kwestie dotyczące pielęgnacja noworodka – od codziennej higieny i kąpieli dziecka, przez techniki przewijania i ubierania, aż po podnoszenie, noszenie i układanie (zajęcia praktyczne). Ponadto opowiem, jak integracja sensoryczna wpływa na rozwój dziecka i jak wykorzystać tę wiedzę podczas pielęgnacji.

SIÓDME spotkanie: Mama po porodzie

Poród jest doświadczeniem, na który każda kobieta reaguje inaczej – moim zadaniem jest przygotować Ciebie na ten okres jak najlepiej, dlatego podczas ostatniego spotkania omówimy kwestie związane z połogiem wczesnym i późnym. Podpowiem, jak pielęgnować swoje ciało, jak rozpoznawać niepokojące objawy (w tym szybkie wykrywanie baby bluesa – smutku poporodowego), jak radzić sobie z trudnościami emocjonalnymi towarzyszącymi wahaniom hormonalnym. Co bardzo ważne, nauczymy się też udzielać dziecku pierwszej pomocy, a także masażu niemowlęcia, który relaksuje i uspokaja.

Do udziału w zajęciach Szkoły Rodzenia zaprasza

szkoła rodzenia

 

[WIĘCEJ O KURSIE→]