Program szkoły rodzenia realizowany jest w trakcie ośmiu spotkań (grupowych lub indywidualnych) trwających po 2 godziny każde


Pierwsze Spotkanie: Poznaj swoje ciało!

Podczas pierwszego spotkania stawiamy na stworzenie rodzinnej atmosfery  i dostarczenie maksymalnie kompleksowej informacji na temat przebiegu ciąży, tego jak wpływa ona na Twoje ciało oraz czego możesz się w tym czasie spodziewać. Poznasz ćwiczenia rozciągające i oddechowe. Nauczę Cię technik relaksacyjnych oraz sposobów, dzięki którym możesz utrzymywać aktywny kontakt z dzieckiem jeszcze przed porodem. Odpowiem na wszystkie pytania dotyczące dalszych kroków programu i wysłucham Twoich oczekiwań wobec Szkoły Rodzenia.

Drugie spotkanie: Przebieg porodu

Na drugim spotkaniu dowiesz się, jak przebiega pierwszy i drugi okres porodu. Poznasz rytm i tempo porodu. Wyjaśnię, jaki wpływ na emocje mają hormony i jak nie zaburzać naturalnego przebiegu mechanizmu porodu. Powtórzysz poznane na poprzednich zajęciach ćwiczenia relaksacyjne i rozciągające oraz dowiesz się jeszcze więcej o świadomym oddychaniu w trakcie porodu.

Trzecie spotkanie: Poród aktywny! (warsztaty)

Podczas trzeciego spotkania skupimy się na praktycznych ćwiczeniach, które pomogą Ci podczas porodu. Dowiesz się co to znaczy poród aktywny oraz jakie są farmakologiczne i niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu. Będziemy uczyć się prawidłowego oddychania, poznasz najlepsze pozycje dla matki i dziecka. To ważne zajęcia także dla osoby towarzysząca, która lepiej pozna swoją rolę oraz dowie się jak może Ci pomóc podczas porodu.

Czwarte spotkanie: Sala porodowa

Czwarte spotkanie to oswojenie z salą porodową. Dowiesz się krok po kroku, jak przebiega przyjęcie do szpitala.  Pokażę Ci jak wyglądają sale porodowe, w jaki sposób korzystać z drabinek, worka sako, piłki, łóżka porodowego i pozostałego wyposażenia dostępnego na porodówce. Zrobimy przegląd torby, którą weźmiesz ze sobą do szpitala. A jeśli uznasz, że tego potrzebujesz, będziesz miała możliwość umówienia się na indywidualne zwiedzanie sali porodowej.

Piąte spotkanie: Karmienie piersią

Podczas tego spotkania poznasz zalety naturalnego karmienia wraz ze wszystkimi istotnymi informacjami na ten temat. Przybliżę Cie wskaźniki skutecznego karmienia, pozycje do karmienia oraz metody ściągania pokarmu. Omówimy także ewentualne problemy związane z laktacją oraz temat odżywiania podczas karmienia piersią.

Szóste spotkanie: Dziecko jest na świecie – i co dalej?

Im lepiej przygotujecie się do tego momentu, tym łatwiej będzie Wam cieszyć się chwilami z nowym członkiem Waszej rodziny. Dlatego podczas szóstego omówimy najważniejsze kwestie dotyczące pielęgnacja noworodka – od codziennej higieny i kąpieli dziecka, przez techniki przewijania i ubierania, aż po podnoszenie, noszenie i układanie.

Siódme spotkanie: Noworodek po urodzeniu

Podczas siódmego spotkania omówimy wszystkie stany przejściowe okresu noworodkowego, wczesne zachowanie dziecka, wzajemne potrzeby i oczekiwania w kontekście rodzącej się więzi emocjonalnej z dzieckiem. Nauczymy się udzielać pierwszej pomocy dziecku. Ponadto opowiem, jak integracja sensoryczna wpływa na rozwój dziecka oraz zaprezentuję techniki masażu, który relaksuje, uspokaja oraz zapobiega kolkom niemowlęcym.

Ósme spotkanie: Mama po porodzie

Poród jest doświadczeniem, na który każda kobieta reaguje inaczej – moim zadaniem jest przygotować Ciebie na ten okres jak najlepiej, dlatego podczas ostatniego spotkania omówimy kwestie związane z połogiem wczesnym i późnym. Podpowiem, jak pielęgnować swoje ciało, jak rozpoznawać niepokojące objawy (w tym szybkie wykrywanie baby bluesa – smutku poporodowego), jak radzić sobie z trudnościami emocjonalnymi towarzyszącymi wahaniom hormonalnym.

Do udziału w zajęciach Szkoły Rodzenia zaprasza

szkoła rodzenia

 

[WIĘCEJ O KURSIE→]